Uznaje się, że właściwa temperatura ciała ludzkiego wynosi 36 stopni Celsjusza. Jest ona bowiem najbardziej korzystna dla przeprowadzania określonych reakcji biochemicznych w organizmie. Jest także bezpieczna dla białek ustrojowych. Zdarzają się jednak sytuacje kiedy temperatura znacznie wzrasta, dzieje się tak zazwyczaj wówczas gdy w naszym organizmie rozwija się zakażenie. Gorączka jest tylko jednym z jego objawów oraz swego rodzaju funkcją obronną. Jak to możliwe?
Gorączka jako funkcja obronna organizmu
Wzrost temperatury w bezpośredni sposób zwiększa ukrwienie organizmu, a co za tym idzie, przyspiesza nasz metabolizm. Dzięki temu produkcja przeciwciał odbywa się znacznie szybciej, sprawniejszy jest także ich transport do miejsca zakażenia. W tym samym czasie nasz organizm produkuje również specjalne białka, których zadaniem jest ochrona komórek przed negatywnym działaniem zbyt wysokiej temperatury. Właśnie dzięki temu krótkotrwały wzrost temperatury wspomaga procesy obronne organizmu i pomaga zwalczać infekcje. Zdarza się jednak, że konieczne będzie zażycie specjalistycznych leków przeciwgorączkowych. Dlaczego?
Kiedy wysoka temperatura jest niebezpieczna?
Długotrwała gorączka może okazać się bardzo niebezpieczna dla naszego organizmu. Dreszcze, odwodnienie, pocenie się, drgawki, to wszystko należy do groźnych objawów i może nawet powodować omdlenia. Temperatura powyżej 42 stopni Celsjusza sprawia, że biała ścinają się i dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu, dlatego konieczne jest natychmiastowe działanie.